Sivil Uygulamalar

Beton Kumaş®, sulandığında sertleşerek ince, sağlam, su geçirmez ve ateşe dayanıklı beton bir katman oluşturan, içerisinde çimento karışımı içeren esnek bir dokumadır. 

UYGULAMA ALANLARI

Beton Kumaş®’ın sivil ve yapı sektöründe pek çok uygulama alanları vardır. Beton Kumaş®’ın kullanılabileceği uygulama alanları arasında çatı kaplama, sel baskını için set oluşturma, beton alanları yenileme, kanal kaplama, gölet yapımı, erozyon kontrolü, şev koruma, su altı beton uygulamaları, yangın yalıtımı, asit tankları, toprak altı yüksek gerilim kablolarını koruma, tasarım uygulamaları, balık havuzları yapımı, madencilik, boru koruma gibi bir çok uygulama alanları bulunmaktadır. 

Beton Kumaş®, genellikle erozyon kontrolü, iyileştirme ve inşaat uygulamaları için geleneksel beton (prekast veya püskürtülmüş) yerine kullanılır.

Bazı tipik örnekleri aşağıda verilmiştir;

Kanal Kaplama

Beton Kumaş®, drenaj ve sulama için kanalların astarlanması için sert aşınma kontrol yüzeyi sağlamak için kullanılabilir. Beton Kumaş®, geleneksel beton drenajına alternatif olarak ve yüksek akış oranları, muhafaza gereklilikleri veya bakımı azaltma ihtiyacı nedeniyle bitki örtüsünün veya toprak hendeklerin uygun olmadığı yerlerde kullanılır.

 

Tepe Astarı

Beton Kumaş®, petrokimyasal depo çiftliklerinin, mühimmat depolarının ve taşkın savunmalarının etrafındaki ikincil koruma bentlerinin sert zırh kaplamasını sağlamak için kullanılabilir. Beton Kumaş® tipik olarak çevresel bozulmalardan, hayvan hasarlarından korumak, geçirimsizliği geliştirmek ve ot büyümesini önlemek için kullanılır.

Beton Tamiratı

Beton Kumaş® çatlamış, hasar görmüş ve onarım gerektiren beton altyapısını düzeltmek için kullanılabilir. Beton Kumaş®, mevcut altyapının ömrünü uzatmak, sızıntıyı azaltmak ve akış özelliklerini geliştirmek için kullanılır. Beton Kumaş®, yeniden beton uygulamasına alternatif olarak veya esnek ince bir kapman özelliği ile klasik betonun üzeri kaplanarak dayanıklı bir beton katman elde edilmesini sağlar.

Menfez Kaplaması

Beton Kumaş®, aşınma ve korozyon nedeniyle bozunan çelik ve beton menfezlerini yeniden kullanmak için kullanılabilir. Beton Kumaş®, menfezlerin ömrünü uzatmak ve geliştirilmiş geçirimsizlik ve akış özelliklerine sahip sert aşınma erozyon kontrol tabakası sağlamak için kullanılır. Beton Kumaş®, poliüretan veya püskürtülen beton yerine alternatif olarak kullanılabilir.

Şev Koruması

Beton Kumaş®, çevresel bozulmadan yamaçları korumak için sert aşınma kontrol yüzeyi sağlamak için kullanılabilir. Beton Kumaş® tipik olarak püskürtme betonun yerini alır.

 

Ot Bastırma

Beton Kumaş®, hassas altyapının çevresinde veya uzak yerlerde olduğu gibi bakımın zor olduğu alanlarda uzun vadeli ot büyümesini önlemek için kullanılabilir. Beton Kumaş®  tipik olarak prefabrik beton levhaların yerine kullanılır ve geleneksel geotekstillerin yeterli dayanıklılık sağlamadığı durumlarda kullanılır.

Deşarjlar / Dolusavak

Beton Kumaş®, alt menfez çıkışları, dolusavak yüzeyleri ve üst kaplamalar gibi erozyona eğilimli yüksek akışlı alanlarda bulunan yüzeyleri korumak için kullanılabilir. Beton Kumaş®, geleneksel beton çözümlerinin yerini almak için kullanılır. Beton Kumaş® şev koruması ile aynı yöntemde uygulanır. Kalınlık seçimi, beklenen maksimum akış oranına göre yapılmalıdır.

Madencilik

Beton Kumaş®, havalandırma duraklamaları ve patlama duvarları oluşturmak için yeraltı madenlerinde duvarlar inşa etmek için kullanılabilir. Beton Kumaş®, hızlıca kurulur ve uzun vadeli bir çözüm sağlar, esinti blokları veya alçı levha kullanılarak inşa edilen duvarların yerini alır.