Askeri Uygulamalar

Beton Kumaş®, askeri karakolların mevcut kum torbalarını kolayca yenilemesi ve kuvvetlendirmesi için kullanılmaktadır. Beton Kumaş®‘ın, kum torbalarının ömrünü, uzun süreli ateş altında önemli derecede artırarak, üzerlerine gelen ateş, ağız alevi ve ortam koşulları nedeniyle bozulmasını önlediği kanıtlanmıştır. Beton Kumaş®, sulandığında sertleşerek ince, sağlam, su geçirmez ve ateşe dayanıklı beton bir katman oluşturan, içerisinde çimento karışımı içeren esnek bir dokumadır.

Beton Kumaş®‘ın askeri sektörde pek çok uygulama alanı vardır. Beton Kumaş®‘ın kullanılabileceği uygulama alanları arasında bot rampası, yol yapımı, siper yapımı, zemin düzeltme, su ve foseptik çukurları, irtibat hendekleri, helipet yapılması vs. bulunmaktadır.

Beton Kumaş®, Askeri birlik koruması ve ön cephe alt yapısı sunan devrim niteliğinde, yeni bir teknolojidir. Beton Kumaş®, kum torbası duvarları beton duvarlara dönüştürür. Canlı ateş denemeleri ağır ve sürekli ateş altında, kum torbası siperlerin Beton Kumaş® ile korunduğunda çok daha uzun ömürlü olduğunu kanıtlamıştır. Beton Kumaş®, kum torbası siperi duvarların çökmelerini önleyip ömürlerini onlarca yıl uzatacak şekilde güçlendirilmesi, onarımı ve dengelenmesi için de kullanılabilir. Beton Kumaş® kum torbası siperin üzerine zımbalanabilir, klipslenebilir veya telle bağlanabilir. Sabitlendikten sonra, sulamak yeterlidir, deniz suyu bile kullanabilirsiniz. Kumaş kaya gibi sertleşir. Beton Kumaş® sertleşmiş, su geçirmez beton bir hendek veya kanal kaplaması oluşturmak için hızlıca serilebilir. Kanalın yapısına ve şekline uyum sağlar ve uzmanlık gerektiren tesis ekipmanı gerektirmez. Beton Kumaş®, yaya yolları, helikopter pisti, paletli araçlar için zemin oluşturmak ve tozlu yolların düzeltilmesinde kullanılabilir. 

Gabion Koruması

Beton Kumaş®, korozyon, UV hasarı ve Vandalizm’den kaynaklanan hasarları önlemek için çelik sepet ve Geotekstil gabyonları kaplamak için kullanılabilir. Beton Kumaş®, yıllarca sürecek sert bir aşınma yüzeyi sağlayan gabyonların ömrünü önemli ölçüde uzatır. Beton Kumaş®, askeri uygulamalarda FOD’u (yabancı cisim hasarını) önlemek ve çökmelere sebep olabilecek su girişini önlemek için toprak dolu gabyonları kaplamak için de kullanılabilir.

·         Jeotekstil, UV bozulması, kötü hava koşulları, saldırı ve / veya düşman ateşine maruz kaldığında dolgu kaybını önler.

·         Hareketi önleyerek, çok düzeyli kum sepeti duvarlarını güvenli bir şekilde birleştirir.

·         Su doyumuna ve malzemelerin hareket etmesine bağlı olarak dolgunun çökmesine sebep olan su girişini engeller.

·         Kum sepetleri, dolgunun rüzgar veya helikopter pervaneleri tarafından aşındırılmasını önlemek için Beton Kumaş® ile kaplanabilir.

·         Kum sepetlerinin görünümleri iyileştirmek için boyanabilir.