Çevreci

CO2 Tasarrufu

Beton Kumaş (BK) prefabrike olarak üretilmiş rulolar kullanılarak ince bir katman şeklinde beton yüzey oluşturmanın tek yoludur. Bu özellik sayesinde birçok yüzey uygulamalarında 150mm kalınlığında ıslak beton dökmek yerine 8mm kalınlığındaki Beton Kumaş kullanılabilir. Sonuç olarak tipik bir inşaat projesinde %95 malzeme tasarrufu yapılmış olur. Yapılan malzeme tasarrufunun yanı sıra şantiyeye malzeme taşınırken harcanan para ve zaman sayesinde CO2 ayak izi doğrudan düşürülmüş olur.

Düşük Aşınma Miktarı

Beton Kumaş 3 boyutlu fiber matrisli donatılmış kuru çimento karışımından oluşur. BS8443 standartı baz alınarak uygulanan testler sonucunda BK’nın su altında sertleşirken ağırlığının sadece %3’ü kadar aşındığı kanıtlanmıştır. Öte yandan su altında kullanılması için özel olarak üretilmiş diğer dökme beton çeşitlerinde ise bu oran %10-15 civarındadır.

Alkalinite 

BK, kısa sürede priz alması için bir miktar alkali rezervine sahiptir. Diğer beton türlerinin aksine tahriş edici malzeme olarak sınıflandırılmaz ve çevreye daha az zarar verir.

Yeşillendirme

Fiberli yapısı sayesinde; zaman içinde su akışının azalmasına ve bakım maliyetlerinin yükselmesine neden olan derin köklü bitki örtüsünün oluşumunu önleyen BK, diğer taraftan üzerinde herhangi bir ekstra işlem uygulanmadan ince, doğal, yeşil, otumsu bir bitki tabakası oluşmasına izin verir.